Obniżenie brzucha
Trudno przegapić ten objaw: na krótko przed porodem zauważysz, że twój brzuch znajduje się niżej, jednocześnie znikną problemy z oddychaniem i zelżeje zgaga. Dziecko obraca się główką w dół już wcześniej, ale dopiero w ostatnich dniach przed narodzinami zaczyna przesuwać się w dół, by niedługo wpasowywać się w kanał rodny.
Parcie na pęcherz
Gdy brzuch się obniży, zelżeje ucisk na przeponę, ale za to dziecko zacznie mocniej naciskać na pęcherz - częściej będziesz odczuwać potrzebę oddawania moczu, może się nawet zdarzyć, że popuścisz mocz (zabezpiecz się wkładkami higienicznymi).
Odejście czopa śluzowego
Czop śluzowy może wypaść zarówno kilka tygodni, jak i kilka godzin przed porodem. Zwykle nie odchodzi od razu w całości, ale wypływa częściowo przez dłuższy czas - zauważysz wtedy zwiększoną ilość upławów, wydzielina będzie galaretowata, podbarwiona lekko krwią albo brązowawa. Odejście czopa śluzowego to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać.
Odejście wód płodowych
Zwróć uwagę nawet na delikatne uczucie wilgoci w okolicach krocza - wody płodowe raczej nie wypływają od razu w dużych ilościach, może to być jedynie lekkie sączenie się. Odejście wód płodowych często następuje dopiero w szpitalu, ale jeśli zauważysz je wcześniej, jak najszybciej jedź na porodówkę - poród już trwa.
Skurcze przepowiadające i porodowe
Tzw. skurcze Braxtona-Hicksa możesz zacząć odczuwać już w połowie ciąży - są nieregularne i zwykle mijają pod wpływem ruchu albo leków. Twoją uwagę powinny zwrócić skurcze, których częstotliwość i siła rośnie, regularne i takie, których nie da się wyciszyć. Charakterystyczne dla skurczów porodowych jest również to, że rozchodzą się od krzyża, by następnie opasać brzuch, ból może wówczas przypominać ten podczas miesiączki, będzie jednak znacznie silniejszy.
Dolegliwości żołądkowe
Na krótko przed porodem twój organizm może zacząć naturalnie się oczyszczać - spodziewaj się wymiotów i biegunki, możliwe także, że całkiem stracisz apetyt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz