Kości czaszki dziecka nie są ze sobą zrośnięte. Pozwala to na ruch względem siebie, dzięki czemu dziecko może się urodzić drogami natury. Kości czaszki nasuwają się na siebie chroniąc mózg. Mamy kilka ciemiączek, dwa takie najważniejsze to jest ciemiączko przednie, które jest na górze głowy, i ciemiączko tylne, które jest z tyłu. Ciemiączko tylne powinno zarosnąć w ciągu pierwszego roku życia dziecka, ale zazwyczaj dzieje się to między szóstym tygodniem a trzecim miesiącem. Granice są zawsze bardzo szerokie. Natomiast ciemiączko przednie zarasta w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Układ kostny człowieka jest niezwykle istotnym elementem. On warunkuje ile mamy wzrostu, jak wyglądamy, jaki jest nasz kształt jako całość. Rozwija się w zasadzie najdłużej ze wszystkich układów w człowieku. W momencie kiedy kość rośnie, zwłaszcza rośnie na długość, pojawiają się tzw. jądra kostnienia. To część kości, od której zaczyna się jej kostnienie. Czyli mamy wtedy w kości część chrzęstną, i część, która jest już finalną kością. Jądra kostnienia w różnych kościach pojawiają się w różnych miejscach, oraz pojawiają się w różnych okresach życia.Proces, który doprowadza do tego, że nasze kości się wydłużają jest dość skomplikowany. W różnych kościach to może wyglądać troszkę inaczej. Najłatwiej jest to obserwować w kościach długich, takich jak kość udowa, kość ramienna. Tam mamy dwa końce, i dwa końce rosną, natomiast nie rosną równomiernie. W kości udowej, to co się dzieje na wysokości kolana jest bardziej intensywne i prawie 70% długości finalnej kości udowej to rośnięcie kości w tym rejonie, a jedynie 30% w okolicy biodra. Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że mamy dwa rodzaje rośnięcia kości. Po pierwsze kość robi się coraz grubsza, po drugie robi się coraz dłuższa. Wiele sprowadza się do tego, że mamy tzw. chrząstkę wzrostową. To jest co innego niż chrząstka stawowa, która pokrywa końce stawów (końce kości). Jest to chrząstka znajdująca się pośrodku kości. Jest to pasmo, gdzie nie ma kości. Te komórki, które się tam znajdują mają takie właściwości, że potrafią zamieniać się w komórki kostne. I w ten sposób kość rośnie i robi się coraz dłuższa. Dodatkowo naokoło kości jest tzw. ochrzęstna. I w ten sposób można to przyrównać do przyrastania drzewa i słoi które się pojawiają, gdy drzewo robi się coraz grubsze. W trochę podobny sposób dzieje się, gdy chodzi o kość. Zdecydowanie najintensywniejszy rozwój układu kostnego zachodzi w ciągu pierwszego roku, pierwszych miesięcy życia. Dziecko urośnie o 50% swojej długości w ciągu pierwszego pół roku życia. Nigdy już później nie będzie tak intensywnych skoków wzrostowych w procesie rozwoju dziecka.
Przełom trzeciego i czwartego miesiąca jest również okresem, w którym częstotliwość interakcji twarzą w twarz, między mamą a dzieckiem jest największa. Między mną a Olą nawiązuje się ciekawy dialog. Dziewczynka mówi do mamy, mama słucha z uwagą, a potem sama zabiera głos. Najpierw mówię w języku dziecka, a potem dodaję coś od siebie. Ola też słucha z uwagą i wpatruje się w mamę. Zabawki na razie nie stanowią wielkiej konkurencji dla mamy, chociaż nie są zupełnie obojętne. Ola próbuje trafić w nie rękami, ale nie jest jeszcze w stanie ich uchwycić. Potrafi natomiast wodzić za nimi wzrokiem. Najciekawszą zabawką okazują się ręce. Ola nie tylko je obserwuje, ale także bada wkładając je do ust.
W tym miesiącu dziewczynka widzi już ten sam przedmiot obojgiem oczu na raz. Między innymi dzięki temu udaje jej się zbliżyć do siebie rączki. Tym samym osiąga pierwszy etap na drodze do pełnej koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Pod koniec trzeciego miesiąca:
chłopiec mierzy zwykle między 58 cm a 66 cm, waży zwykle 5,1 kg a 7,5 kg
dziewczynka mierzy zwykle między 57 cm a 64 cm, waży zwykle między 4,5 kg a 7 kg
Pamiętajcie, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Charakterystyka niemowlaka w 3. miesiącu życia:
* oczy trzymiesięcznego niemowlaka zaczynają wytwarzać łzy
* niemowlę zainteresowane jednym dźwiękiem bądź obrazem zastyga w bezruchu i otwiera buzię
* wydaje rozmaite dźwięki: kicha, piszczy, wzdycha
* chętnie bawi się swoimi rękami
* głośno się śmieje
Co potrafi niemowlę w 3. miesiącu życia:
* trzymiesięczne niemowlę próbuje przewracać się z pleców na brzuch, podkurczając nogi i obracając w bok główkę
* potrafi unieść w górę głowę i klatkę piersiową, podpierając się na przedramionach
* w pozycji pionowej coraz dłużej utrzymuje główkę
* widzi jeden przedmiot obojgiem oczu
* śledzi przedmiot wzrokiem
* zyskuje poczucie głębi i zaczyna widzieć świat w trzech wymiarach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz