wtorek, 16 kwietnia 2013

36 tydzień ciąży


Brzuch może być jeszcze wysoko (dno macicy znajduje się aż pod piersiami). Zanika maź płodowa. Buzia malca jest już taka, jaką zobaczysz po porodzie. Po meszku nie ma śladu. Utwardzają się kości czaszki. Malec teraz sporo śpi - pewnie zbiera siły na trudy porodu.

A jeśli będziesz mamą bliźniąt? Urodzisz najprawdopodobniej już w tym tygodniu! Bliźnięta bowiem rodzą się wcześniej - między 35. a 37. tygodniem ciąży.

Macica z lokatorem mogą uciskać przeponę, więc ciężko ci oddychać, dokucza ci też zgaga. Z kolei nacisk na pęcherz powoduje, że jesteś częstą bywalczynią toalety.

Na kilka tygodni przed porodem obniży się dno macicy - poczujesz wtedy ulgę, łatwiej ci będzie oddychać.

Zwróć uwagę na aktywność dziecka, jego ruchy powinnaś odczuwać codziennie, chociaż będą one już dużo słabsze.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie wyciek wód płodowych w kolorze przeźroczystym lub zielonkawym, szybko jedź do szpitala. Interwencja lekarza jest niezbędna także wtedy, gdy zauważysz na bieliźnie różowawą wydzielinę lub poczujesz silne, regularne skurcze podbrzusza - to może być znak, że zaczął się poród.

Dziecko od głowy po pupę ma ok. 34 cm, a całkowita jego długość może wynosić nawet 46 cm. Waży ok. 2800 g.

Opowiedz swojemu maleństwu, jak przygotowujesz się na jego przyjęcie – co kupiłaś, jak urządziłaś pokój.

Pomyśl, z jakimi zakupami możesz się jeszcze wstrzymać – np. gryzaczki będą potrzebne dopiero za kilka miesięcy, nie musisz kupować wszystkiego naraz.

Szykując kącik dla maleństwa, nie zapomnij o fotelu dla siebie – powinien stać obok dziecięcego łóżeczka, abyś w nocy mogła wygodnie w nim usiąść i nakarmić niemowlę.

Dziś przygotuj sobie danie z brukselki – zielone warzywa liściaste to niezastąpione źródło witamin!

Już dziś pomyśl o spakowaniu torby, którą zabierzesz do szpitala – zrób listę niezbędnych rzeczy (szlafrok, ręcznik, podpaski, biustonosze do karmienia).

Poproś bliską osobę o delikatny masaż obolałych pleców.

Z osobą, która będzie towarzyszyć ci podczas porodu, poćwicz oddychanie – partner, mama, przyjaciółka powinni wiedzieć, jak pomagać ci w trakcie tego wydarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz