czwartek, 18 lipca 2013

Kalendarz szczepień obowiązkowych

Byliśmy dziś z Olą u pani doktor, dziewczyna została zmierzona (57 cm, czyli urosła 2 cm) i zważona (5 kg). Ponieważ jest zdrowa nie było przeciwwskazań do szczepienia. Przykro mi, że musiała takiej krzywdy doświadczyć, płakała, ale i tak była dzielna. Teraz co jakiś czas będzie musiała być kuta, powtarzam sobie, że to dla jej dobra... Szczepienia ochronne to jak do tej pory najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza metoda na ochronę dziecka przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Dzięki obowiązkowi szczepień nie występują już takie choroby jak np. polio czy błonica. I choć niektóre środowiska uważają szczepionki za powód występowania innych chorób, nie ma żadnego medycznego potwierdzenia takiego związku. Dlatego właśnie nie powinniśmy mieć wątpliwości – podanie maluchowi szczepionki ochronnej to najlepsze, co możemy dla niego zrobić. W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminów ich podawania określa PSO – Program Szczepień Ochronnych. Każdego roku dokonuje się jego aktualizacji, a nowy kalendarz, obejmujący zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) jak i nieobowiązkowe, lecz zalecane (płatne) zostaje podany do wiadomości publicznej. 

1 DOBA ŻYCIA
  • przeciw WZW typu B (pierwsza dawka)
Pierwsza szczepionka, jaką otrzymuje dziecko po narodzinach, podawana jest domięśniowo i chroni malucha przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepienie w pierwszej dobie to jedna z trzech dawek chroniących przed zachorowaniem na tę konkretną chorobę – dopiero podanie wszystkich daje gwarancję pełnej ochrony przed zachorowaniem. W przypadku, gdy na świat przychodzi dziecko o bardzo niskiej wadze (mniej niż 2000g), liczba dawek zwiększa się do czterech i analogicznie, wszystkie cztery są konieczne.
  • przeciw gruźlicy (jedyna dawka)
To drugie i ostatnie ukłucie, jakie czeka naszą pociechę w pierwszej dobie jej życia. Zabezpieczając dziecko przez zachorowaniem na gruźlicę, podaje się podskórnie szczepionkę BCG i robi się to tylko raz – w tym przypadku nie ma kolejnych dawek. Gdy dziecko waży mniej niż 2000g, zostaje zaszczepione dopiero po przekroczeniu tej wagi.

Szczepionki, które podaje się w pierwszej dobie życia dziecka powinny być podawane jednocześnie. Jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe (np. niska waga urodzeniowa), podaje się zaległą szczepionkę najszybciej, jak to możliwe, a koniecznie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.

2 MIESIĄC ŻYCIA (7-8 tydzień)
  • przeciw WZW typu B (druga dawka)
  • przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwsza dawka)
By zdobyć pełną odporność na te choroby, potrzebne są trzy dawki szczepionki DTP, podawane podskórnie lub domięśniowo w odstępach 6-8 tygodniowych.
  • przeciw HiB (pierwsza dawka)
Szczepienie to chroni przed zachorowaniem na HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu B i wykonuje się domięśniowo lub podskórnie. Cały cykl szczepień powinien obejmować trzy dawki w ciągu pierwszego roku życia i jednej dawki przypominającej w drugim roku. Jednak jeśli z jakichś powodów dziecko rozpoczyna cykl szczepień przeciw HiB między szóstym a dwunastym miesiącem życia, dawki te zmniejszane są do dwóch plus szczepienie uzupełniające w drugim roku. Jeśli z kolei maluch skończył już pierwszy rok życia, otrzymuje tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko HiB.

Wszystkie trzy szczepionki obowiązkowe w drugim miesiącu życia powinny być podawane jednocześnie. Jeżeli jest to niemożliwe, zaleca się jak najwcześniejsze podanie zaległej szczepionki.

3-4 MIESIĄC ŻYCIA (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
  • przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (druga dawka)
  • przeciw poliomyelitis (pierwsza dawka)
Poliomyelitis, znana bardziej jako choroba Heinego – Medina, to choroba w trakcie której dochodzi do ostrego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego. By uodpornić dziecko na tę chorobę, podaje mu się trzy dawki szczepionki IPV, aplikowanej domięśniowo lub podskórnie.
  • przeciw HiB (druga dawka)

Wszystkie szczepionki obowiązkowe w trzecim – czwartym miesiącu życia powinny być podawane jednocześnie.

5-6 MIESIĄC ŻYCIA (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
  • przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (trzecia dawka)
  • przeciw poliomyelitis (druga dawka)
  • przeciw HiB (trzecia dawka)

Szczepienia obowiązkowe w piątym/szóstym miesiącu życia powinny być realizowane jednocześnie, jeśli nie jest to możliwe – w najszybszym możliwym terminie.

7 MIESIĄC ŻYCIA
  • przeciw WZW typu B (trzecia dawka)
Dawka trzecia, podawana w siódmym miesiącu życia powinna następować w odstępie ok. 6 miesięcy po podaniu pierwszej dawki.

13-14 MIESIĄC ŻYCIA
  • przeciw śwince, odrze i różyczce (pierwsza dawka)
Szczepienie przeciw tym trzem chorobom wykonuje się podskórnie. Warto wiedzieć, że przebyta już odra, świnka lub różyczka nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki i tym samym ochrony przed pozostałymi wirusami, jednak okres od wyzdrowienia musi wynosić minimum 4 tygodnie.

16-18 MIESIĄC ŻYCIA
  • przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (czwarta dawka)
  • przeciw poliomyelitis (trzecia dawka)
  • przeciw HiB (czwarta dawka)

6 ROK ŻYCIA
  • przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwsza dawka przypominająca)
  • przeciw poliomyelitis (pierwsza dawka przypominająca)

10 ROK ŻYCIA
  • przeciw odrze, śwince i różyczce (dawka przypominająca)

14 ROK ŻYCIA
  • przeciw błonicy, tężcowi (druga dawka przypominająca)

19 ROK ŻYCIA
  • przeciw błonicy, tężcowi (trzecia dawka przypominająca)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz