1 DOBA ŻYCIA
- przeciw WZW typu B (pierwsza dawka)
Pierwsza szczepionka, jaką otrzymuje dziecko po narodzinach, podawana jest domięśniowo i chroni malucha przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepienie w pierwszej dobie to jedna z trzech dawek chroniących przed zachorowaniem na tę konkretną chorobę – dopiero podanie wszystkich daje gwarancję pełnej ochrony przed zachorowaniem. W przypadku, gdy na świat przychodzi dziecko o bardzo niskiej wadze (mniej niż 2000g), liczba dawek zwiększa się do czterech i analogicznie, wszystkie cztery są konieczne.
- przeciw gruźlicy (jedyna dawka)
To drugie i ostatnie ukłucie, jakie czeka naszą pociechę w pierwszej dobie jej życia. Zabezpieczając dziecko przez zachorowaniem na gruźlicę, podaje się podskórnie szczepionkę BCG i robi się to tylko raz – w tym przypadku nie ma kolejnych dawek. Gdy dziecko waży mniej niż 2000g, zostaje zaszczepione dopiero po przekroczeniu tej wagi.
Szczepionki, które podaje się w pierwszej dobie życia dziecka powinny być podawane jednocześnie. Jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe (np. niska waga urodzeniowa), podaje się zaległą szczepionkę najszybciej, jak to możliwe, a koniecznie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.
2 MIESIĄC ŻYCIA (7-8 tydzień)
- przeciw WZW typu B (druga dawka)
- przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwsza dawka)
By zdobyć pełną odporność na te choroby, potrzebne są trzy dawki szczepionki DTP, podawane podskórnie lub domięśniowo w odstępach 6-8 tygodniowych.
- przeciw HiB (pierwsza dawka)
Szczepienie to chroni przed zachorowaniem na HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu B i wykonuje się domięśniowo lub podskórnie. Cały cykl szczepień powinien obejmować trzy dawki w ciągu pierwszego roku życia i jednej dawki przypominającej w drugim roku. Jednak jeśli z jakichś powodów dziecko rozpoczyna cykl szczepień przeciw HiB między szóstym a dwunastym miesiącem życia, dawki te zmniejszane są do dwóch plus szczepienie uzupełniające w drugim roku. Jeśli z kolei maluch skończył już pierwszy rok życia, otrzymuje tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko HiB.
Wszystkie trzy szczepionki obowiązkowe w drugim miesiącu życia powinny być podawane jednocześnie. Jeżeli jest to niemożliwe, zaleca się jak najwcześniejsze podanie zaległej szczepionki.
3-4 MIESIĄC ŻYCIA (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
- przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (druga dawka)
- przeciw poliomyelitis (pierwsza dawka)
Poliomyelitis, znana bardziej jako choroba Heinego – Medina, to choroba w trakcie której dochodzi do ostrego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego. By uodpornić dziecko na tę chorobę, podaje mu się trzy dawki szczepionki IPV, aplikowanej domięśniowo lub podskórnie.
- przeciw HiB (druga dawka)
Wszystkie szczepionki obowiązkowe w trzecim – czwartym miesiącu życia powinny być podawane jednocześnie.
5-6 MIESIĄC ŻYCIA (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia)
- przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (trzecia dawka)
- przeciw poliomyelitis (druga dawka)
- przeciw HiB (trzecia dawka)
Szczepienia obowiązkowe w piątym/szóstym miesiącu życia powinny być realizowane jednocześnie, jeśli nie jest to możliwe – w najszybszym możliwym terminie.
7 MIESIĄC ŻYCIA
- przeciw WZW typu B (trzecia dawka)
Dawka trzecia, podawana w siódmym miesiącu życia powinna następować w odstępie ok. 6 miesięcy po podaniu pierwszej dawki.
13-14 MIESIĄC ŻYCIA
- przeciw śwince, odrze i różyczce (pierwsza dawka)
Szczepienie przeciw tym trzem chorobom wykonuje się podskórnie. Warto wiedzieć, że przebyta już odra, świnka lub różyczka nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki i tym samym ochrony przed pozostałymi wirusami, jednak okres od wyzdrowienia musi wynosić minimum 4 tygodnie.
16-18 MIESIĄC ŻYCIA
- przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (czwarta dawka)
- przeciw poliomyelitis (trzecia dawka)
- przeciw HiB (czwarta dawka)
6 ROK ŻYCIA
- przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwsza dawka przypominająca)
- przeciw poliomyelitis (pierwsza dawka przypominająca)
10 ROK ŻYCIA
- przeciw odrze, śwince i różyczce (dawka przypominająca)
14 ROK ŻYCIA
- przeciw błonicy, tężcowi (druga dawka przypominająca)
19 ROK ŻYCIA
- przeciw błonicy, tężcowi (trzecia dawka przypominająca)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz