środa, 31 lipca 2013

Beskid Sądecki 2009 cz.3

Tereny Beskidu Sądeckiego zamieszkiwane są przez grupę etniczną, posiadającą własny język, kulturę i obyczaje - przez Łemków. Dosłownie dostałam szału na punkcie odwiedzania łemkowskich drewnianych, zabytkowych cerkwi. Przeciągnęłam całą ekipę po okolicy, zatrzymując się w każdej wsi i cykając mnóstwo zdjęć. Na początku pewnie byli nawet zainteresowani, potem rozbawieni moją obsesją, na koniec już zwyczajnie zmęczeni. Na koniec dnia już nawet nie wysiadali z samochodu, tylko cierpliwie czekali, aż my z Tygryskiem skończymy sesję zdjęciową.

Andrzejówka - we wsi znajduje się zabytkowy Kościół NMP, dawna cerkiew z 1864 r. Dodatkowo uroku temu zabytkowi dodają stuletnie lipy (pomniki przyrody), które stanowią otoczenie cerkwi. W wiosce tej można spotkać również zabytkowe połemkowskie drewniane spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku.


Milik - znajduje się tutaj drewniana cerkiew grekokatolicka św. Kosmy i św. Damiana z 1813 r. z zachowanym pełnym wyposażeniem.


Powroźnik - cerkiew św. Jakuba w Powroźniku wielu uznaje za najładniejszą z drewnianych cerkwi połemkowskich na Sądecczyźnie. Zachwyca zgrabną sylwtką, strzelistą wieżą i misternym gontowym pokryciem. We wnętrzu można podziwiać barokowy ikonostas ze szczególnie cennymi ikonami. Obecnie cerkiew jest używana jako kościół rzymskokatolicki.


Złockie - w praktyce Złockie funkcjonuje jako dzielnica Muszyny. Wyróżnia się zabytkiem architektury drewnianej, cerkwią św. Dymitra z 1872 r. (obecnie kościół rzymskokatolicki).


W miejscowości znajduje się również połemkowski cmentarz.


Jastrzębik - cerkiew pw. św. Łukasza Apostoła zbudowana w I połowie XIX w., wielokrotnie przebudowywana. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz