środa, 10 lipca 2013

Beskid Mały 2008

Gdy Asia  miała 14 miesięcy pojechaliśmy na "zimowiska". Ze względu na jej młody wiek nie chcieliśmy przesadzać z wielkością gór i atrakcji, chcieliśmy żeby było spokojnie i bezpiecznie. Nasz wybór padł na Beskid Mały. Bazę wypadową mieliśmy w miejscowości Porąbka, w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie przez ścianę mieliśmy oborę, zamieszkałą przez różnego rodzaju rogaciznę. Zapachy typowo agroturystyczne, ale najwyraźniej Asi nic nie przeszkadzało. Po całym dniu spędzonym na zdrowym powietrzu spała jak mały aniołek.


Oczywiście nie siedzieliśmy wyłącznie w jednym miejscu. Parę wycieczek jednak zaliczyliśmy. Nie byłabym sobą, gdybym nie przeciągnęła towarzystwa po okolicy. I tak najpierw wybraliśmy się do Bielsko-Białej. 

Bielsko-Biała - Historia Bielska-Białej to dzieje dwóch siostrzanych miast, które do niedawna jeszcze były odrębnymi ośrodkami. Pierwsza pisana wzmianka o Bielsku pochodzi z 1312 r., jego dzieje są jednak znacznie starsze. Od 1327 do 1918 r. Bielsko  pozostawało poza granicami Polski - najpierw należało do Czech, a potem do Austrii, a Biała - na prawym brzegu granicznej rzeki Białej - zachowała polski klimat. 1 stycznia 1951 r. połączono oba miasta w jedno. 


Zamek - Bielski zamek zbudowano w XIV w. Dzisiejszy eklektyczny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1855-1864. Budowla najefektowniej prezentuje się po zmroku, kiedy jest iluminowana.
Zainteresowani zwiedzaniem muzeum muszą przejść przez sień wjazdową na niewielki dziedziniec (stała wystawa "Dzieje Bielska-Białej w zabytkach archeologicznych, historii i sztuki").

Teatr Polski - Stojący poniżej zamku budynek wzniesiono w latach 1889-1890 w stylu palladiańsko-klasycyzującym. Na fasadzie zwraca uwagę motyw rzymskiego łuku triumfalnego obramowanego czterema pilastrami. Na szczycie fasady rzuca się w oczy posąg Apolla, a poniżej figury dwóch muz, Melpomeny i Talii. 

Stary Rynek - Rynek otaczają barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII-XVIII w. Renowację płyty rynku i otaczających go kamieniczek ukończono w roku 2006. Teraz przedstawia się on bardzo urokliwie. Na środku stoi XIX-wieczna figura św. Jana Nepomucena oraz fontanna z figurą Neptuna, a latem pojawiają się kawiarniane ogródki. 


Katedra - Murowana gotycka świątynia z 1447 r. była wielokrotnie przebudowywana, ostatnio w latach 1909-1910. Portal zdobi figura zmartwychwstałego Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkami dwunastu apostołów. We wnętrzu, w wyższej części nawy, warto zwrócić uwagę na bajecznie kolorowe secesyjne witraże z 1912 r. 

Plac ks. Marcina Lutra - Na placu stoi jedyny w Polsce pomnik Lutra (pochodzi z 1900 r.) Z tyłu wznosi się ewangelicko-augsburski kościół z lat 1782-1790 pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Nawę i piękną, wysoką neogotycką wieżę przebudowano w II połowie XIX w. Wieżę warto obejrzeć po zmroku, gdy jest podświetlona.

Kościół św. Stanisława - Jest to jeden z najważniejszych bielskich zabytków. Obecną świątynię wzniesiono w II połowie XIV w. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest XVI-wieczny tryptyk. W jego centrum widnieje Matka Boska z Dzieciątkiem, a obok stoją: św. Mikołaj i św. Stanisław. Równie cenne i piękne są XIV-wieczne polichromie w prezbiterium. Od strony nawy można obejrzeć XVI-wieczne malowidła przedstawiające męczeństwo św. Urszuli i św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Kościół Opatrzności Bożej - Barokowy kościół zbudowano w latach 1760-1769, ale jego dzisiejszy kształt jest efektem dwóch faz przebudowy, która nastąpiła w XIX w. Przedłużono wówczas nawę, dobudowano nowe prezbiterium i podwyższono wieże, przykrywając je jednocześnie wysokimi hełmami z latarniami. Najcenniejszym elementem wnętrza jest XVIII-wieczna rokokowa ambona w kształcie łodzi.

Kolej linowa na Szyndzielnię - Kolejka na Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) działa przez cały rok, z kilkutygodniową przerwą na konserwację. Gondole pokonują trasę o różnicy wysokości 449 m i długości 1860 m w 10 minut. Z kolejki ładnie prezentują się okoliczne szczyty i położone w dole miasto.


Górna stacja jest usytuowana poniżej szczytu. Stąd leśna droga w kilkanaście minut doprowadza do schroniska.


Kościółek św. Barbary - Otoczony lipami uroczy kościółek z 1690 r. to wspaniały przykład beskidzkiej architektury sakralnej. W drewnianym wnętrzu o ścianach pokrytych polichromią pędzla Johanna Mentila podziwiać można XVII-wieczne rzeźby i obrazy. 

Andrychów- głównymi walorami turystycznymi Andrychowa są Beskid Andrychowski (wschodnia część Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska w klimacie małego, galicyjskiego, górskiego miasta. W mieście zachował się pałac Bobrowskich z I połowy XVII w. wraz z parkiem. 


Góra Żar - Żar to szczyt w Beskidzie Andrychowskim (761 m n.p.m.), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar). Ma on 650 m długości i 250 m szerokości, a maksymalna głębokość wynosi 28 m. Od 1979 r. na górę można wjechać drogą asfaltową. Wjazd na szczyt możliwy jest też uruchomioną 30 grudnia 2003 roku kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. 



Ze szczytu góry rozciąga się przepiękny widok, m.in. na Jezioro Żywieckie.




Wyjazdy nawet z małymi dziećmi są wspaniałe. Dzieci nie są kłopotem czy balastem. Wręcz przeciwnie, sprawiają, że wspólne poznawanie świata nabiera barw. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz