Oczywiście nie siedzieliśmy wyłącznie w jednym miejscu. Parę wycieczek jednak zaliczyliśmy. Nie byłabym sobą, gdybym nie przeciągnęła towarzystwa po okolicy. I tak najpierw wybraliśmy się do Bielsko-Białej.
Bielsko-Biała - Historia Bielska-Białej to dzieje dwóch siostrzanych miast, które do niedawna jeszcze były odrębnymi ośrodkami. Pierwsza pisana wzmianka o Bielsku pochodzi z 1312 r., jego dzieje są jednak znacznie starsze. Od 1327 do 1918 r. Bielsko pozostawało poza granicami Polski - najpierw należało do Czech, a potem do Austrii, a Biała - na prawym brzegu granicznej rzeki Białej - zachowała polski klimat. 1 stycznia 1951 r. połączono oba miasta w jedno.
Zamek - Bielski zamek zbudowano w XIV w. Dzisiejszy eklektyczny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1855-1864. Budowla najefektowniej prezentuje się po zmroku, kiedy jest iluminowana.
Zainteresowani zwiedzaniem muzeum muszą przejść przez sień wjazdową na niewielki dziedziniec (stała wystawa "Dzieje Bielska-Białej w zabytkach archeologicznych, historii i sztuki").
Teatr Polski - Stojący poniżej zamku budynek wzniesiono w latach 1889-1890 w stylu palladiańsko-klasycyzującym. Na fasadzie zwraca uwagę motyw rzymskiego łuku triumfalnego obramowanego czterema pilastrami. Na szczycie fasady rzuca się w oczy posąg Apolla, a poniżej figury dwóch muz, Melpomeny i Talii.
Stary Rynek - Rynek otaczają barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII-XVIII w. Renowację płyty rynku i otaczających go kamieniczek ukończono w roku 2006. Teraz przedstawia się on bardzo urokliwie. Na środku stoi XIX-wieczna figura św. Jana Nepomucena oraz fontanna z figurą Neptuna, a latem pojawiają się kawiarniane ogródki.
Katedra - Murowana gotycka świątynia z 1447 r. była wielokrotnie przebudowywana, ostatnio w latach 1909-1910. Portal zdobi figura zmartwychwstałego Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkami dwunastu apostołów. We wnętrzu, w wyższej części nawy, warto zwrócić uwagę na bajecznie kolorowe secesyjne witraże z 1912 r.
Plac ks. Marcina Lutra - Na placu stoi jedyny w Polsce pomnik Lutra (pochodzi z 1900 r.) Z tyłu wznosi się ewangelicko-augsburski kościół z lat 1782-1790 pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Nawę i piękną, wysoką neogotycką wieżę przebudowano w II połowie XIX w. Wieżę warto obejrzeć po zmroku, gdy jest podświetlona.
Kościół św. Stanisława - Jest to jeden z najważniejszych bielskich zabytków. Obecną świątynię wzniesiono w II połowie XIV w. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest XVI-wieczny tryptyk. W jego centrum widnieje Matka Boska z Dzieciątkiem, a obok stoją: św. Mikołaj i św. Stanisław. Równie cenne i piękne są XIV-wieczne polichromie w prezbiterium. Od strony nawy można obejrzeć XVI-wieczne malowidła przedstawiające męczeństwo św. Urszuli i św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Kościół Opatrzności Bożej - Barokowy kościół zbudowano w latach 1760-1769, ale jego dzisiejszy kształt jest efektem dwóch faz przebudowy, która nastąpiła w XIX w. Przedłużono wówczas nawę, dobudowano nowe prezbiterium i podwyższono wieże, przykrywając je jednocześnie wysokimi hełmami z latarniami. Najcenniejszym elementem wnętrza jest XVIII-wieczna rokokowa ambona w kształcie łodzi.
Kolej linowa na Szyndzielnię - Kolejka na Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) działa przez cały rok, z kilkutygodniową przerwą na konserwację. Gondole pokonują trasę o różnicy wysokości 449 m i długości 1860 m w 10 minut. Z kolejki ładnie prezentują się okoliczne szczyty i położone w dole miasto.
Górna stacja jest usytuowana poniżej szczytu. Stąd leśna droga w kilkanaście minut doprowadza do schroniska.
Kościółek św. Barbary - Otoczony lipami uroczy kościółek z 1690 r. to wspaniały przykład beskidzkiej architektury sakralnej. W drewnianym wnętrzu o ścianach pokrytych polichromią pędzla Johanna Mentila podziwiać można XVII-wieczne rzeźby i obrazy.
Andrychów- głównymi walorami turystycznymi Andrychowa są Beskid Andrychowski (wschodnia część Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska w klimacie małego, galicyjskiego, górskiego miasta. W mieście zachował się pałac Bobrowskich z I połowy XVII w. wraz z parkiem.
Góra Żar - Żar to szczyt w Beskidzie Andrychowskim (761 m n.p.m.), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar). Ma on 650 m długości i 250 m szerokości, a maksymalna głębokość wynosi 28 m. Od 1979 r. na górę można wjechać drogą asfaltową. Wjazd na szczyt możliwy jest też uruchomioną 30 grudnia 2003 roku kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego.
Ze szczytu góry rozciąga się przepiękny widok, m.in. na Jezioro Żywieckie.
Wyjazdy nawet z małymi dziećmi są wspaniałe. Dzieci nie są kłopotem czy balastem. Wręcz przeciwnie, sprawiają, że wspólne poznawanie świata nabiera barw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz