wtorek, 9 lipca 2013

Jak chronić niemowlę przed upałem

Słupek rtęci zbliża się do 30 st. C? Trzeba zmienić sposób pielęgnacji i karmienia niemowlaka oraz harmonogram dnia.
U małego dziecka szybciej dochodzi do przegrzania ciała, a nawet odwodnienia. Niemowlę nie potrafi jeszcze utrzymać stałej temperatury ciała (układ termoregulacji nadal się rozwija). Poza tym dziecko ma stosunkowo niewiele gruczołów potowych na skórze, przez co nie poci się wystarczająco mocno, by móc ochłodzić ciało. Dlatego wysoka temperatura otoczenia może wywołać u niego gorączkę, odwodnienie i udar słoneczny. Podpowiadamy co zrobić, by do tego nie doszło.

Jak ubrać niemowlaka w gorące dni?

Podczas upałów najchętniej zdjęlibyśmy z siebie wszystkie ubrania. Na szczęście w przypadku niemowlaka możemy tak właśnie zrobić.
Jeśli więc jesteście w domu, podczas zabawy pozostaw dziecko w samej pieluszce. W tym samym stroju połóż je spać i przykryj tylko pieluszką flanelową lub leciutkim bawełnianym kocem. Spokojnie, niemowlę nie zmarznie. To prawda, podczas snu organizm szybciej się ochładza, ale podczas letnich upałów wyziębienie dziecku nie grozi.
Jeśli jednak niepokoisz się, czy niemowlakowi nie jest za zimno, dotknij jego karku i piersi.
  • Wilgotne i bardzo ciepłe świadczą o tym, że dziecku jest za gorąco i warto flanelową pieluszkę zamienić na tetrową.
  • Jeśli są chłodne, wsuń na nóżki śpiącego malca bawełniane skarpetki albo okryj go drugą pieluszką.
  • Jeśli skóra dziecka jest lekko ciepła, to znak, że jest w sam raz.
Temperatury ciała dziecka nie sprawdzaj, dotykając stóp i dłoni, bo one zwykle są chłodne i jest to zupełnie prawidłowe.
W upalne dni ważna jest częstsza niż zwykle zmiana pieluszki. Koniecznie zrób to przed wyjściem na spacer i przed snem. Pod mokrym "kompresem" w ciepły dzień szybciej kolonizują się bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Łatwiej więc o podrażnienia, odparzenia, a nawet infekcje skóry. Z tego powodu warto rozważyć stosowanie pieluszek tetrowych lub z włókna bambusowego, które umożliwiają skórze oddychanie. Poza tym przy każdej zmianie pieluszki pozwól małemu golaskowi swobodnie pofikać nogami. Leżącemu niemowlakowi możesz zdjęć pieluszkę, a pod kocyk, na którym się bawi, podłożyć podkład.

Spacer w upały

  1. W upalne dni wybieraj się z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem - 10.00 i po 17.00. W pozostałych godzinach, lepiej zostawić dziecko w domu lub na zacienionym balkonie.
  2. Kiedy wychodzisz z dzieckiem na spacer, załóż mu tylko bawełniane albo lniane body z krótkim rękawem. Ubranie nie powinno mieć koronek, suwaków czy guzików w miejscach, w których mogłoby się odciskać lub uwierać (czyli np. u leżącego niemowlaka - na plecach). Podczas upałów skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Poza tym obowiązkowym elementem dziecięcej garderoby jest lekka, bawełniana czapeczka lub chustka na głowę.
  3. Podczas spaceru zrezygnuj z rozkładania budki w wózku, bo w gondoli zatrzyma się powietrze - dziecku będzie duszno i gorąco. Lepiej rozłóż parasolkę, która będzie dobrze chroniła dziecko przed słońcem i jednocześnie zapewni przewiew.
  4. W upalne dni zrezygnuj ze spacerów z dzieckiem w nosidełku lub chuście, bo szybciej się zgrzeje i spoci.
  5. Podczas jazdy samochodem zakładaj na szyby osłonki przeciwsłoneczne.

Pielęgnacja skóry dziecka latem

Wieczorna kąpiel jest konieczna. Starannie myj ciało niemowlaka, zwracając szczególną uwagę na szyję, fałdki, pachy i pachwiny. W upalne dni, kiedy bardziej się pocimy, w tych miejscach lubi gromadzić się brud i bardzo łatwo o powstanie odparzeń i potówek. Warto też myć dziecku główkę częściej niż zwykle, nawet codziennie.
Do pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej, grubej warstwy. Zrezygnuj więc z oliwki i tłustego balsamu. Lepszy będzie lekki krem nawilżający o konsystencji żelu lub mleczko do ciała.

Czym karmić niemowlę w upalne dni?

Podczas upałów dziecko może mieć kiepski apetyt (tak jak ty). To normalne i nie powinno budzić twoich obaw. Jeśli ma już rozszerzoną dietę, podawaj mu lekkie posiłki (np. zupy-kremy), dużo warzyw i owoców. Pamiętaj, że teraz najważniejsze jest picie. Niemowlę karmione piersią może domagać się przystawiania do piersi częściej niż zwykle i pić jedynie przez chwilę - pierwsze krople mleka są bowiem bardziej wodniste i znakomicie gaszą pragnienie. Jeżeli na spacer z niemowlakiem idzie tata, zaopatrz go w butelkę z wodą lub lekką herbatką dla niemowląt. Takie napoje koniecznie podawaj też dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym. Lepiej zrezygnuj ze słodkich soków, bo potęgują pragnienie. W "zwykły dzień" dziecko, które ma już rozszerzoną dietę o pokarmy stałe powinno pić 100 ml - 120 ml płynów na każdy kilogram masy swego ciała. W upalny - więcej.
Pilnowanie ilości wypitej wody jest ważne podczas upałów, bo łatwo o odwodnienie organizmu. Jego główne objawy to:
  • zbyt rzadko oddawany mocz,
  • mocz w intensywnym kolorze i o intensywnym zapachu,
  • senność i apatia,
  • bardzo suche usta,
  • płaczem bez łez,
  • zmniejszenie napięcia skóry.
Jeśli je zaobserwujesz, koniecznie jak najszybciej podaj dziecko picie i skontaktuj się z lekarzem.

Ochrona przed słońcem

Skóra niemowląt jest bardzo cienka, więc promienie słoneczne mogą być dla niej bardzo niebezpieczne. Dlatego przed każdym spacerem w słoneczny dzień, nawet w godzinach rannych lub wieczornym i gdy planujesz wyłącznie spacerowanie w cieniu, smaruj ciało dziecka (także pod ubraniem) kremem ochronnym z wysokim filtrem - minimum SPF 20. Aplikację kosmetyku ponawiaj po około dwóch godzinach.

4 sposoby na zdrowe orzeźwienie:

    1. KLIMATYZACJA. Jeśli masz w domu klimatyzację, nie ulegaj pokusie mocnego wychładzania domu podczas upałów. Nie ustawiaj temperatury poniżej 23 stopni C. Możesz też używać wentylatora, ale nie kieruj strumienia powietrza na dziecko. Dobrze jest w okolicach wiatraczka powiesić mokre ręczniki, które nawilżą powietrze i tym samym lepiej ochłodzą pomieszczenie.
    2. WODA W SPRAYU. Zarówno podczas spacerów, jak i w domu, możesz używać wody termalnej w sprayu do zwilżania ciała dziecka.
    3. LETNIA KĄPIEL - w wodzie 28-33 st. C. Serwuj ją dziecku bez względu na porę dnia, najlepiej wtedy gdy widzisz, że jest marudne i źle znosi upał. Taka kąpiel pozwoli także uniknąć ewentualnych infekcji skóry.
    4. NAWILŻANE CHUSTECZKI. Są niezawodne na spacerach podczas upałów. Niekiedy wystarczy przetrzeć nimi spocone rączki lub buzię niemowlaka, by poczuł się bardziej komfortowo.

    UWAGA! UDAR CIEPLNY

    Niemowlę jest niespokojne, wymiotuje, ma suchą i zaczerwienioną skórę, gorączkę, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca? To mogą być objawy udaru cieplnego. Nie zwlekaj z wezwaniem lekarza. W oczekiwaniu na pomoc połóż dziecko w chłodnym, zacieniony miejscu i rób okłady ręcznikiem zmoczonym chłodną wodą.

          Brak komentarzy:

          Prześlij komentarz