W tym wieku temperament dziecka staje się coraz bardziej widoczny. Malec zrobi wiele by dopiąć swego i nie waha się głośno wyrażać swojego zdania. Przyjrzyjmy się teraz, jak do tej pory zmieniał się jego sposób komunikowania się, i jak będzie się jeszcze rozwijał do końca pierwszego roku życia.
Dziecko korzysta z wielu form komunikacji. Już od samego urodzenia wykorzystuje mimikę, która jest bardzo bogata, poprzez kontakt wzrokowy z opiekunami, poprzez formy ruchu własnego ciała, kiedy ułożenie własnego ciała, jego ekspresja opowiada o tym, jak się czuje. Kiedy czuje dyskomfort, szczególnie w pierwszych dwóch miesiącach życia, będzie informowało swojego rodzica o braku podstawowych potrzeb, takich jak sen, jak dyskomfort mokrej pieluchy, jak na przykład za ciasne ubranie, czy też za duża zmiana temperatury. I wtedy najczęściej mówi całym ciałem, dodatkowo dodaje inne formy ekspresji, takie jak płacz, krzyk, ale również uśmiech, kiedy czuje się zadowolona. W miarę dojrzewania dziecka pojawiają się formy werbalne. Głużenie jest niezależne od dziecka. Pojawia się najczęściej w momencie kiedy nasz maluch się rusza i trwa od drugiego do piątego miesiąca życia. To są bardzo proste dźwięki wydawane podczas ruchów ciała.
W miarę rozwoju dziecko potrafi piszczeć, śmiać się, mlaskać, cmokać, bawić się swoim głosem, naśladować wszystko co usłyszy z otoczenia. Takim dużym kamieniem milowym w rozwoju mowy jest szósty miesiąc życia dziecka. Na tym etapie zaczyna się już rozwijać gaworzenie, czyli świadome powtarzanie dźwięków zasłyszanych z otoczenia, jak również tych, które dziecko samodzielnie wytwarza. To jest taki moment, kiedy pojawiają się różne głoski, kiedy pojawiają się wykrzyknienia, często słyszymy pierwsze sylaby, najczęściej w takich ciągach wyrazowych (tatata, mamama).
Kolejnym etapem w rozwoju mowy jest dialog z rodzicem, który pojawia się około ósmego miesiąca życia dziecka. Gestykulacja dziecka rozwija się w późniejszych okresach rozwojowych, mniej więcej około szóstego a nawet dziewiątego miesiąca życia dziecka. Związane jest to z koordynacją oko-ręka. Pierwsze formy takiej gestykulacji związane są ze wskazywaniem, i najczęściej mają formę oznajmującą. Około dwunastego miesiąca buduje pierwsze wyrazy.
W siódmym miesiącu życia stosunkowo niewiele dzieci potrafi samodzielnie usiąść jak Ola, ale jeśli jednak zostaną posadzone, są w stanie dłuższą chwilę wytrzymać w tej pozycji bez podparcia. To pozwala im nie tylko spojrzeć na świat z nowej perspektywy, ale też znacznie ułatwia zabawę.
Ola trzyma zabawki chwytem nożycowym, czyli do czterech palców, którymi wcześniej łapała przedmioty dołącza kciuk. Jeśli jakiś obiekt ją zainteresuje to nie tylko bada go oglądając z każdej strony i wkładając do ust, ale też chętnie stuka, potrząsa i na wszystkie inne sposoby sprawdza jego wytrzymałość. Jedną z jej ulubionych atrakcji staje się upuszczanie przedmiotów. Ola potrafi już śledzić spadające rzeczy wzrokiem.
Listę sukcesów siedmiomiesięcznej Oli wieńczy sztuka samodzielnego jedzenia chrupka.
Pod koniec siódmego miesiąca dziecko zwykle potrafi:
* siedzieć bez podparcia
* turlać się
* pełzać
* trzymać zabawkę chwytem nożycowym
* śledzić wzrokiem spadający przedmiot
* zjeść samodzielnie chrupka
* gaworzyć
* zaznaczyć swoje zdanie
Pod koniec siódmego miesiąca:
chłopiec mierzy zwykle między 66 cm a 75 cm
waży zwykle między 7,1 kg a 10,5 kg
dziewczynka mierzy zwykle między 65 cm a 72 cm
waży zwykle między 6,6 kg a 9,5 kg
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie!
Charakterystyka niemowlaka w 7. miesiącu życia:
* siedmiomiesięczne niemowlę odwraca głowę na dźwięk własnego imienia
* rozumie, że gdy przedmiot znika mu z oczu, to nie przestaje istnieć
* zaczyna rozumieć, że nie stanowi jedności z mamą
* może wejść w okres tzw. lęku separacyjnego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz