wtorek, 5 listopada 2013

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Czym jest rozszerzenie diety niemowlęcia?
Przychodzi moment, gdy dziecko potrzebuje czegoś więcej niż mleka, by zaspokoić głód i rosnące zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To czas, gdy należy rozpocząć wprowadzanie pokarmów stałych.
Okres przechodzenia z posiłków wyłącznie mlecznych na pokarmy stałe nazywamy rozszerzaniem lub urozmaicaniem diety.

Proces rozszerzania diety każde dziecko przechodzi we własnym tempie.

Dzięki Planowi 5 Kroków urozmaicanie diety może być bardzo proste. Przeprowadzi nas przez wszystkie etapy urozmaicania diety - od pierwszych łyżeczek pokarmu po regularne 5 posiłków dziennie.

Dlaczego rozszerzanie diety dziecka jest tak ważne?
- Dla zdrowego rozwoju - Właściwe odżywianie od pierwszych chwil życia pozwala dziecku zdrowo rosnąć i nabierać sił, wzmacnia układ odpornościowy, a nawet stymuluje rozwój mózgu.
- Dla dobrych nawyków - Pierwsze miesiące życia są kluczowe dla kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Twoje dziecko uczy się teraz bardzo szybko, dlatego łatwo przyzwyczai się do jedzenia wartościowych posiłków o stałych porach. Na prawdę warto wykorzystać ten niepowtarzalny moment i wpoić maluszkowi dobre nawyki na przyszłość!
- Dla dobrego samopoczucia - Przez pierwsze 3 lata życia organizm człowieka uczy się, jak funkcjonować. Dlatego można go już teraz... zaprogramować! Organizm maluszka, otrzymując zdrowe posiłki w odpowiednich porcjach, "nauczy się" prawidłowego funkcjonowania na całe życie.

Kiedy należy rozpocząć urozmaicanie diety?
Obserwuj uważnie swojego maluszka i czekaj na sygnały, pokazujące jego gotowość na nowe pokarmy.

Jeśli karmisz piersią okres urozmaicania diety rozpoczniesz po 6. miesiącu życia dziecka.
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym rozpocznij wzbogacanie diety dziecka po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia.

Po około 6 miesiącach życia zapasy żelaza, z którymi dziecko przyszło na świat, zaczynają się wyczerpywać, więc konieczne jest wprowadzenie dodatkowych posiłków, które będą źródłem żelaza i dadzą maluchowi potrzebną energię.

Jak poznasz, ze dziecko jest gotowe na urozmaicanie diety?
Na ogół dzieci same pokazują, że są już gotowe na coś więcej niż mleko. Sprawdź, czy twoje dziecko:
- samo sięga po jedzenie i wykazuje zainteresowanie tym, co jedzą inni
- ssie paluszki
- zbliża lub wkłada różne rzeczy do ust
- pomlaskuje lub wykonuje ruchy gryzienia

Poczekaj, aż część z powyższych sygnałów zaobserwujesz kilkakrotnie, ponieważ samo sięganie po jedzenie lub ssanie palców nie zawsze oznacza, że dziecko jest głodne.

Jeśli twoje dziecko skończyło już 4. miesiąc życia i uważasz , że powinnaś już zacząć podawać mu pokarm stały, ale obserwujesz tylko jeden lub dwa z podanych sygnałów - porozmawiaj ze swoim pediatrą.

Ile czasu zajmuje przechodzenie na pokarm stały, czyli proces urozmaicania diety?
Orientacyjnie cały proces przejścia przez Plan 5 Kroków może zająć około 3 miesięcy. Jeśli przez pierwsze 6 miesięcy życia karmisz maluszka wyłącznie piersią, czas ten będzie nieco krótszy, ponieważ posiłki z mięsem czy rybą należy wprowadzić do jadłospisu około 7. miesiąca. Pozwól swojemu maluchowi samodzielnie ustalić tempo. Nie musisz naśladować innych mam lub stresować się, że coś jest inaczej - na pewno poradzisz sobie doskonale i wszystko ci się uda!

Plan 5 Kroków uczy malucha jedzenia z łyżeczki, połykania i żucia oraz pomaga wypracować podstawy zdrowych nawyków żywieniowych.

W miarę rozwoju dziecka będzie ono czerpało z pożywienia wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale na początku najważniejsze jest to, by poznało nowe smaki i utrwalało dobre przyzwyczajenia.

Nie należy spieszyć się z przechodzeniem na pokarm stały. Każdy etap można powtarzać, aż dziecko będzie gotowe, by przejść dalej.

Jak rozpocząć Plan 5 Kroków?
- Przygotuj potrzebne rzeczy i produkty na każdy z etapów.
- Ciesz się każdą chwilą tego wyjątkowego okresu w życiu twoim i dziecka!

Podczas Planu 5 Kroków będą ci potrzebne: kolorowe miseczki i łyżeczki do karmienia dziecka, śliniaczki i czyste ściereczki, a jeśli gotujesz sama: rondelki lub/i garnek do gotowania na parze, ręczny mikser lub robot kuchenny. Jeśli gotujesz sama, pamiętaj, by zwracać uwagę na jakość produktów. Organizm dziecka jest bardzo delikatny i nie radzi sobie z zanieczyszczeniami, takimi jak pozostałości po sztucznych nawozach czy toksyny. Dlatego wybieraj wyłącznie warzywa i owoce ze sprawdzonych, ekologicznych upraw, a mięso i ryby - tylko z pewnego źródła.

Dzieci poznają nastrój dorosłych na podstawie wyrazu twarzy, więc zawsze zaczynaj karmienie z uśmiechem. Na początku możesz być troszkę zdenerwowana, ale jeśli będziesz przestrzegać Planu 5 Kroków, twoje dziecko bezpiecznie i z radością rozpocznie przygodę z poznawaniem nowych smaków. Dużo cierpliwości i miłości oraz odrobina zachęty sprawią, że już wkrótce z apetytem będzie jeść przeciery, kaszki, zupki i obiadki :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz