czwartek, 21 listopada 2013

Krok 4 - Wprowadzamy mięso i ryby

Twoje dziecko chętnie już je różne warzywa i owoce. Poznało też smak pierwszych kaszek. Kolejny krok naszego Planu 5 Kroków to wprowadzenie mięsa i ryb, czyli bogatych źródeł białka.

Twój cel: Wprowadzenie do diety dziecka mięsa i ryb.

Mięso i ryby są bardzo ważne
Mięso dostarcza wielu potrzebnych i wartościowych witamin i mikroelementów. Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka - ważnego w kształtowaniu się mięśni i tkanek - oraz żelaza (zwłaszcza mięso czerwone), które pełni kluczową rolę w tworzeniu się czerwonych krwinek, a także witaminy B12 odpowiedzialnej za prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Zacznij od mięs najmniej alergizujących - indyka, kurczaka, królika, a następnie jagnięciny.

Posiłki z mięsem warto zastąpić 1-2 razy w tygodniu posiłkami z rybą, która jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 wspierających rozwój mózgu (zwłaszcza ryby morskie, np. łosoś).

Posiłek z mięsem powinien znaleźć się w menu Twojego dziecka raz dziennie.

Tłuste ryby, jak łosoś, śledź, makrela, dorsz i pstrąg, są źródłem kwasów omega-3, które odgrywają duża rolę w rozwoju dzieci, a zwłaszcza ich mózgu i układ nerwowego.

Karmienie
Na tym etapie będziesz podawać posiłki łączące składniki, takie jak kurczak, indyk, łosoś czy cielęcina, z warzywami, które dziecko jadło podczas kroków 1-3.

Możesz połączyć także mięso z... owocami! Posiłki z mięsem są bogatym źródłem żelaza, a owoce to bogate źródło witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza z pokarmu. Dlatego mięso i owoce to idealne połączenie!

Jeśli spróbujesz połączyć ulubione warzywa swojego dziecka z mięsem i rybami, wkrótce maluch odkryje, jak bardzo mu to smakuje.

Pamiętaj!
- Cały czas podawaj dziecku jego codzienną porcję mleka.
- Próbuj wprowadzać nowe potrawy z mięsem i rybą w porze obiadowej.
- Jeśli Twoje dziecko chce pić podczas posiłku, podawaj mu wodę w kubeczku.
- Przygotowując posiłki samodzielnie, sprawdź czy mięso i ryby są dokładnie ugotowane. Upewnij się także, czy pochodzą z bezpiecznego źródła.

Doradzam:
- Jeśli gotujesz sama, wybieraj delikatne, najchudsze mięso. Dodawaj do warzyw bez wywaru.
- Przed ugotowaniem ryby, mięsa lub kurczaka dokładnie obejrzyj każdą porcję i usuń wszystkie kości lub ości, aby uniknąć ryzyka zakrztuszenia.
- Cały czas podawaj dziecku przeciery warzywne znane z poprzednich etapów, aby mogło cieszyć się zróżnicowanymi smakami.
- Jeżeli Twoje dziecko nie przepada za mięsem, ponawiaj próby, a jednocześnie proponuj mu posiłki z fasolką lub groszkiem. To warzywa bogate w białko roślinne!

Nie polecam:
- Przed końcem 1. roku życia nie wprowadzaj do diety dziecka owoców morza.
- Nie podawaj przetworzonego mięsa w postaci kiełbasek, parówek, bekonu. Takie potrawy zawierają sól, środki konserwujące i absolutnie nie są wskazane w diecie niemowląt i dzieci.
- Nie dodawaj kostek bulionowych ani gotowych sosów, ponieważ zawierają dużo soli i zmieniają smak potraw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz