Gratulacje - dotarliśmy do ostatniego etapu Planu 5 Kroków! Twoje dziecko wiele się nauczyło od czasu pierwszych posiłków podawanych łyżeczką. Teraz może już zacząć jeść regularnie 5 posiłków dziennie.
Twój cel: Kształtowanie nawyku regularnego spożywania 5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłków stałych.
Jedzenie regularnych posiłków jest bardzo ważne
Jedzenie śniadania, obiadu i kolacji pozwoli dziecku cieszyć się bardziej zbilansowaną dietą stałą, zapewniającą wiele składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju.
Nadmiar soków w diecie może ograniczać ilość wypijanego mleka i tym samym wpływać na zmniejszenie ilości przyjmowanych wraz z mlekiem niezbędnych składników odżywczych. Podając dziecku sok, pamiętaj o dokładnym umyciu ząbków, zwłaszcza przed snem.
Co do picia?
Podając dziecku 3 posiłki stałe, pamiętaj o uzupełnieniu jego diety w płyny. /najlepszym napojem będzie ... zwykła woda. Specjaliści zalecają, by niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia podawać do picia wodę źródlaną lub mineralną o niskim stopniu mineralizacji.
Jedzenie różnorodnych warzyw i owoców na tym etapie życia sprawi, że w przyszłości dziecko będzie je chętnie wybierać i jadać zdrowe posiłki.
Karmienie
Na tym etapie oprócz 3 posiłków stałych wciąż podawaj dziecku jego codzienną porcję mleka - w sumie 5 posiłków (chyba, że dziecko karmione piersią na żądanie domaga się częstszego karmienia).
Twoje dziecko nadal czerpie z mleka większość składników odżywczych. Jednak wprowadzenie do jadłospisu 3 posiłków stałych pozwoli na wyrobienie zdrowego nawyku spożywania regularnych posiłków.
Pamiętaj!
- Podawaj dziecku nowe potrawy oraz pamiętaj o tych wypróbowanych w poprzednich krokach - nawet tych, za którymi maluszek wcześniej nie przepadał. Być może to właśnie teraz je polubi.
- Bądź cierpliwa - czasem dzieci potrzebują nawet kilkunastu prób, żeby zaakceptować nowy smak.
- Staraj się podawać główny posiłek w porze obiadowej.
- Unikaj przekarmiania. Jeśli dziecko odwraca głowę, zamyka usta lub denerwuje się przy dalszej próbie karmienia, prawdopodobnie chce ci powiedzieć, że już się najadło.
Doradzam:
- Kiedy tylko to możliwe, jedz posiłki razem z dzieckiem. Dzieci są bardziej zadowolone z posiłków, jeśli ktoś je razem z nimi. Ponadto dzięki kopiowaniu dorosłych uczą się poprawnych zachowań.
- Jeśli po posiłku dziecko nadal jest głodne, daj mu deser. Idealnym rozwiązaniem jest przecier owocowy bez dodatku cukru.
- Jeśli dziecko podczas posiłku zachce pić, podawaj mu wodę w kubeczku lub szklance.
Nie polecam:
- Kontynuuj podawanie dziecku odpowiedniej porcji mleka. Choć dziecko zjada już inne posiłki, mleko wciąż jest ważnym źródłem składników odżywczych.
- Nie zaburzaj harmonogramu posiłków. Jeśli gdzieś wychodzicie, spakuj gotowy posiłek do torby izolacyjnej. Nie zapomnij o śliniaczku i łyżeczce.
- Nie dawaj dziecku jedzenia dla dorosłych: lodów, czekolady, herbaty, kawy, ciast itd. Mają nieodpowiedni skład, a dziecko może polubić niezdrowe posiłki.
Pamiętaj, że każde dziecko w innym tempie przyzwyczaja się do jedzenia stałych pokarmów. Jeśli widzisz, że Twój maluszek nie akceptuje nowych smaków lub nie podoba mu się zmiana planu dnia, wróć do poprzedniego etapu i powtórz opisane w nim czynności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz