środa, 13 listopada 2013

Krok 2 - Wprowadzamy śniadanie

Teraz, gdy dziecko już chętnie je z łyżeczki, możesz zacząć regularnie podawać mu śniadanie inne niż samo mleko. Idealne będą kaszki o łagodnym smaku i delikatnej konsystencji.

Twój cel: przyzwyczajenie dziecka do regularnego jedzenia śniadań.

Pierwszy posiłek dnia jest bardzo ważny.
Wspólne jedzenie śniadania to świetna okazja, by zacieśnić kontakt ze swoim dzieckiem. Śniadanie to bardzo ważny posiłek - daje energię na dobry początek dnia. Jedzenie śniadań to zdrowy zwyczaj - nie tylko dla maluszka. Dlatego zacznij od dziś!

Po wypiciu porannej porcji mleka dzieci są w pełni rozbudzone i radosne, dlatego to doskonały moment, by spróbować czegoś nowego. Do kaszki bezmlecznej możesz dodać mleko, które dziecko pije na co dzień, dzięki czemu jej smak stanie się bardziej znajomy. Możesz także podać pyszne kaszki z mlekiem modyfikowanym, wzbogacone w żelazo i witaminy!

Pokarmy bogate w skrobię, takie jak kaszki zbożowe, zapewniają dużo energii i składników odżywczych, potrzebnych Twojemu dziecku codziennie do zdrowego rozwoju i do zabawy!

Pamiętaj!
- Najpierw podaj dziecku większą część porcji porannego mleka. W przeciwnym razie może być zbyt głodne, by cieszyć się śniadaniem.
- Przygotuj bezmleczną kaszkę, dodając ją do mleka, które dziecko pije na co dzień. Mleczną ugotuj na wodzie i podawaj ostudzoną do temperatury ciała.
- Pozwól dziecku pobawić się łyżeczką. Dzięki temu przyzwyczai się do jej trzymania i wkładania do buzi.

Na początku podawaj dziecku delikatne kaszki ryżowe i kukurydziane, które nie zawierają glutenu. Na tym etapie bowiem dopiero rozpoczniesz proces tzw. ekspozycji na gluten. Kaszki zawierające gluten (pszenne, wielozbożowe, kaszka manna) podaje się teraz jako dodatek do innego posiłku w niewielkich ilościach.

Ekspozycja na gluten
Ekspozycja na gluten to inaczej stopniowe "oswajanie" organizmu niemowlęcia z tym białkiem, mające na celu wytworzenie tolerancji. Polega na dodawaniu do posiłków małych ilości produktów glutenowych - tzw. dawek ekspozycyjnych. Stopniowe wprowadzanie glutenu ma zapobiegać wytworzeniu się u dzieci trwałej nietolerancji glutenu (tzw. celiakii). Wieloletnie badania wykazały, że wczesne wprowadzanie niewielkich ilości produktów zawierających gluten ułatwia proces akceptacji tego białka przez organizm dziecka.

Smakowało?
Gust Twojego dziecka może zmieniać się każdego dnia, ale nie poddawaj się. Przekonasz się wkrótce, że maluch pokocha swoje śniadanka.
W trakcie wyrabiania nawyku regularnego jedzenia śniadań podawaj dziecku także przeciery, do których przyzwyczaiło się w 1. kroku, jednocześnie zapoznając je z nowymi smakami.
To normalne, że na początku dziecko zjada bardzo niewiele. Pamiętaj, że najważniejsze jest wyrobienie dobrego nawyku, a apetyt wkrótce wzrośnie.

Kiedy dziecko przyzwyczai się już do jedzenia śniadań, możesz wymieszać kaszkę z przecierem owocowym, aby wzbogacić smak i wartość odżywczą posiłku.

Doradzam:
- Dużo się uśmiechaj i zachęcaj maluszka do jedzenia. Reakcja dziecka w dużym stopniu zależy od Twojej mimiki
- Kiedy dziecku nie spodoba się jakaś potrawa, nie poddawaj się. Czasem potrzeba kilku prób, by przekonać malucha do nowego smaku
- Jeśli sama gotujesz, zamroź nadmiar posiłku od razu po wystygnięciu
- Pamiętaj, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym nadal potrzebuje 600-700 ml mleka dziennie, wliczając mleko jedzone razem z kaszką. Maluszka karmionego piersią nadal kam na żądanie.

Nie polecam:
-  Nie dodawaj cukru ani soli do posiłków!
- Nie podawaj nowości, kiedy dziecko jest zmęczone lub bardzo głodne, ponieważ może wtedy odmówić jedzenia
- Nie przekarmiaj - dzieci doskonale wiedzą, kiedy są już najedzone. Jeśli dziecko odwraca głowę, zamyka usta lub denerwuje się przy próbie dalszego karmienia, to znaczy, że już się najadło
- Nie podawaj jako pełnych posiłków kaszek zawierających gluten, jeśli nie przeprowadziłaś tzw. ekspozycji na gluten.

Powodzenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz