piątek, 10 maja 2013

Odchudzanie podczas karmienia piersią

Czy w czasie karmienia piersią można się odchudzać? Jak układać dietę po porodzie, by stracić zbędne kilogramy pozostałe po ciąży, a jednocześnie nie zaszkodzić dziecku karmionemu piersią?


Karmienie piersią to bez wątpienia optymalny sposób odżywiania niemowlęcia - inwestycja w jego prawidłowy rozwój psychiczno-fizyczny, ale także droga do pozbycia się dodatkowych kilogramów nagromadzonych w czasie dziewięciu miesięcy ciąży. Dlatego troska o dziecko warunkuje stosowanie rozmaitych diet dla matek karmiących.

W czasie ciąży

Twój organizm ma za zadanie dostarczyć rosnącemu dziecku wszystkich składników odżywczych potrzebnych do jego prawidłowego rozwoju. Maluch rośnie, dlatego twoja waga też idzie w górę. Dodatkowo piersi przygotowujące się do produkcji mleka także przybierają na wadze. Jeśli dodasz do tego wagę łożyska, wody płodowe, pęcherz płodowy, to ich łączna masa wyniesie ok. 8-10 kg, których zwykle pozbywasz się, wydając dziecko na świat. Bardzo rzadko jednak zdarza się, by kobieta wychodząc ze szpitala, ważyła tyle, ile przed ciążą lub nawet mniej.

Po urodzeniu dziecka

Po powrocie do domu wchodzisz na wagę i łapiesz się za głowę - jeszcze tyle kilogramów zostało ci do zrzucenia. Spokojnie, daj sobie i swojemu ciału czas na powrót do formy. Nie forsuj się, odpoczywaj. Jeśli odwiedzi cię położna środowiskowa, obejrzy twoje gojące się krocze. Pamiętaj, że w macicy jest wielka rana, która wprawdzie goi się i z każdym dniem czujesz się lepiej, ale dopóki nie minie okres połogu, nie wolno ci intensywnie się gimnastykować, ponieważ wysiłek może wywołać krwotok.
Jeśli czujesz jednak, że ruch jest ci potrzebny, zacznij od bardzo spokojnych ćwiczeń rozciągających, delikatnych okrążeń ramionami. Z czasem twoje mięśnie wrócą do formy, a ty będziesz mogła włączyć energiczniejsze ćwiczenia do swojej gimnastyki.


Dieta po porodzie

Wytwarzając mleko, kobiecy organizm może spalać nagromadzone kilogramy z czasu ciąży. Nie powinnaś jednak pod żadnym pozorem głodzić się, ponieważ grozi to zasłabnięciem, a nawet poważniejszymi kłopotami ze zdrowiem spowodowanymi niedożywieniem. Warto na pewno zmodyfikować swoją dietę i dołączyć do niej zdrowe, pełnowartościowe pokarmy, a zrezygnować z ciężkostrawnych warzyw kapustnych (kapusta, kalafior) i strączkowych (fasola, groch) oraz ostrych pikantnych przypraw (czosnek, zioła). Jeśli twoje dziecko ma objawy alergii pokarmowej, a jest karmione piersią, musisz wprowadzić dietę eliminacyjną, tzn. ze swojej diety eliminować po kolei po jednym składniku, który ma właściwości alergizujące - mleko krowie i jego przetwory, gluten, orzechy, pomidory, ryby, ryż, cytrusy. Warto jednak dietę tę układać, konsultując się z lekarzem, ponieważ eliminowanie wszystkich uczulających produktów sprawia, że dieta staje się uboga i może źle wpłynąć na twoje samopoczucie.


Jak schudnąć?

Karmiąc piersią, będziesz odczuwać większy niż zazwyczaj głód - wynika to ze wzmożonego zapotrzebowania kalorycznego twojego organizmu.
  • Kiedy będziesz sięgać po słodkie i kaloryczne przekąski, twoja waga nie ruszy się z miejsca.
  • Jeśli dostarczysz organizmowi więcej warzyw i owoców, najlepiej surowych lub lekko podgotowanych, twoja waga zacznie się zmniejszać.
  • Pamiętaj, że zbyt szybka utrata wagi może spowodować uwolnienie z twego ciała toksyn, które dziecko otrzyma wraz z pokarmem.
  • Pij dużo niegazowanej, niesłodzonej wody mineralnej - zamiast słodkich soków.
  • Unikaj białego pieczywa i ogranicz spożywanie cukru.
  • Do potraw nie dodawaj tłuszczu, a do przyprawiania stosuj cytrynę i dozwolone w czasie karmienia piersią zioła; nie używaj tłustych, ciężkich sosów.
  • Po okresie połogu do codziennych zajęć włącz szybki półgodzinny spacer lub inną formę aktywności fizycznej. Sport poprawia sylwetkę, ale także wzmaga wydzielanie się endorfin odpowiedzialnych za dobry nastrój, który zmęczonej mamie jest bardzo potrzebny.

  • Specjalne diety?

    Po porodzie nie zaleca się stosowania na własną rękę modnych ostatnio diet, np. diety dra Dukana (proteinowa, białkowa), serotoninowej czy innych drastycznych diet, eliminujących ważne składniki odżywcze z jadłospisu matki karmiącej. Przed przejściem na jakąkolwiek dietę warto skorzystać z porady dietetyka. Specjalista zaleci wykonanie odpowiednich badań potrzebnych do rozpisania diety dopasowanej do twoich potrzeb.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz