czwartek, 9 maja 2013

Co będzie po porodzie...

Im bliżej porodu, tym częściej go sobie wyobrażasz - myślisz o skurczach, znieczuleniu, parciu… Ale co będzie potem? Sprawdź, co cię czeka w szpitalu.


Już wiesz, że tuż po narodzinach dziecko trafi w twoje ramiona, że będzie mogło po raz pierwszy ssać pierś, a potem zostanie zważone, zmierzone i zbadane przez lekarza. A co będzie się w tym czasie działo z tobą? Jak możesz się czuć? Podpowiadamy, czego powinnaś się spodziewać w pierwszych godzinach po porodzie.

Trzecia faza porodu

Zaraz po tym, jak twoje dziecko pojawi się na świecie, rozpocznie się tzw. trzecia faza porodu - macica znów zacznie się kurczyć, tym razem już bezboleśnie, by wydalić łożysko i błony płodowe. Zazwyczaj trwa to od 10 do 30 minut. Jeśli w tym czasie przystawisz dziecko do piersi, pobudzisz wydzielanie oksytocyny, dzięki czemu łożysko odklei się i zostanie wydalone szybciej.

Zabiegi tuż po porodzie

Cały czas będzie czuwać nad tobą położna - sprawdzi, czy podczas porodu nie doszło do uszkodzeń szyjki macicy i pochwy, oceni, czy krwawienie z dróg rodnych jest prawidłowe. Często w tym czasie wykonuje się następujące zabiegi:
Łyżeczkowanie. To niezbędny zabieg w przypadku, gdy łożysko nie zostało wydalone w całości. Jeśli poród odbył się bez znieczulenia zewnątrzoponowego, przed zabiegiem lekarz powinien podać ci znieczulenie dożylne.

Szycie krocza. Jeśli podczas porodu doszło do pęknięcia krocza albo położna musiała ci je naciąć, lekarz założy na ranę szwy rozpuszczalne lub zwykłe (liczba szwów zależy od rozległości rany, zwykle wystarczają 3-4 szwy). Zszywanie krocza nie powinno być bolesne, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.
Zszywanie powłok brzusznych po cesarskim cięciu. Po wydobyciu dziecka lekarze będą zszywać ranę przez kilkadziesiąt minut-godzinę. Następnie zostaniesz przewieziona na salę pooperacyjną. Jeśli operacja została przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, dopiero tam się obudzisz. Na sali pooperacyjnej spędzisz ok. kilkanaście godzin, chyba że twój dobry stan zdrowia pozwoli na wcześniejsze przeniesienie do zwykłej sali na oddziale położniczym.

Znieczulenie i co dalej?

Po porodzie naturalnym. Najczęściej stosowane znieczulenie zewnątrzoponowe można podawać nawet kilka razy w ciągu porodu - w zależności od stopnia natężenia bólu, czasu trwania porodu i twoich potrzeb. Środek podaje się co 1,5-3 godziny, więc prawdopodobnie gdy urodzisz, znieczulenie będzie już powoli słabnąć.
Po cesarskim cięciu. Po przewiezieniu na salę pooperacyjną dostaniesz bardzo silne, ale bezpieczne środki przeciwbólowe (dożylnie, domięśniowo lub do cewnika). Opiekujące się tobą pielęgniarki powinny czuwać nad tym, by ból się nie nasilił, a w razie potrzeby jak najszybciej podać dodatkową dawkę leku.


Samopoczucie młodej mamy

Po porodzie naturalnym. Będziesz zmęczona i trochę obolała, może ci dokuczać obrzęk tkanek krocza i zawroty głowy. Prawdopodobnie będziesz też odczuwać mnóstwo bardzo silnych i często sprzecznych emocji - euforię, lęk, dumę, podniecenie i niedowierzanie. Spokojnie, to zupełnie naturalna i zrozumiała reakcja. Jeszcze przez jakiś czas będziesz pod silnym wpływem hormonów: endorfin, oksytocyny i adrenaliny.

Po cesarskim cięciu. Jeśli operacja była przeprowadzona w narkozie, przez pierwsze godziny po przebudzeniu możesz odczuwać chłód, drżenie ciała, ból gardła (skutek umieszczenia w krtani rurki do intubacji), ból głowy i osłabienie. Może się też zdarzyć, że będziesz wymiotować. Gdy odzyskasz czucie w nogach, kręć stopami, aby pobudzić krążenie. Gdy poczujesz, że możesz już wstać, koniecznie poproś o pomoc położną, bo łatwo wtedy o utratę równowagi.

Pierwszy posiłek

Po porodzie naturalnym. Pierwszy posiłek powinnaś dostać po ok. dwóch godzinach od porodu. Może się jednak zdarzyć, że dostaniesz go później, jeśli w twoim szpitalu posiłki wydawane są tylko według obowiązującego wszystkich harmonogramu.
Po cesarskim cięciu. Pierwszy normalny posiłek będziesz mogła zjeść najprawdopodobniej w trzeciej dobie po operacji. Warto włączyć wtedy do diety np. suszone śliwki czy rodzynki, które wspomogą pracę jelit i ułatwią wypróżnianie.


Wizyta w toalecie

Po porodzie naturalnym. To ważne, abyś oddała mocz w ciągu pierwszych 6 godzin od porodu. Pełny pęcherz będzie utrudniał prawidłowe obkurczanie się macicy, co z kolei może nasilić krwotok. Wypróżnienie zaś powinno nastąpić w drugiej bądź trzeciej dobie po porodzie. Nie obawiaj się bólu ani tego, że szwy popękają - to naprawdę bardzo mało prawdopodobne. Jeśli mimo wszystko obawiasz się wizyty w toalecie, poproś o czopek, który ułatwi wypróżnienie.

Po cesarskim cięciu. Zanim pierwszy raz wstaniesz z łóżka (kilka-kilkanaście godzin po operacji), położna wyjmie cewnik z cewki moczowej. Po tym zabiegu postaraj się jak najszybciej oddać samodzielnie mocz, np. podczas kąpieli pod prysznicem. Jeśli zaś będziesz sporo spacerować, wkrótce powinnaś móc się także wypróżnić (w pozycji pionowej jelita pracują sprawniej).


Laktacja, czyli co z moimi piersiami

Po porodzie naturalnym. Możesz zacząć karmić piersią niemal od razu - po kilkunastu minutach spędzonych w twoich ramionach noworodek będzie już gotowy, by zacząć ssać. To nic, jeśli za pierwszym razem wam się nie uda; położna pomoże ci wybrać najlepszą pozycję i pokaże, jak dziecko powinno chwytać brodawkę. W 2.-3. dobie spodziewaj się tzw. nawału pokarmu - piersi staną się pełne, ciężkie i obolałe. Pomoże częste przystawianie dziecka do piersi, okłady z liści białej kapusty i picie naparu z szałwii.

Po cesarskim cięciu. Jeśli operacja odbyła się w znieczuleniu przewodowym (czyli cały czas byłaś przytomna), a stan zdrowia noworodka jest dobry, pierwsze karmienie może się odbyć nawet tuż po porodzie. Zazwyczaj jednak musi minąć trochę więcej czasu i będziesz mogła nakarmić malucha dopiero na sali pooperacyjnej (przed upływem pierwszej doby od porodu). Po ok. 5-6 dniach możesz poczuć, że piersi stają się ciężkie i bolesne - tak zaczyna się nawał pokarmu.

Pobyt w szpitalu

Po porodzie naturalnym. Zostaniesz w szpitalu 2-3 dni. Tyle całkowicie wystarczy, byś doszła do siebie. Pobyt może się przedłużyć o dzień lub dwa, jeśli noworodek będzie wymagał dodatkowego leczenia, np. z powodu żółtaczki.
Po cesarskim cięciu. Spędzisz w szpitalu 4-5 dni. Nieco dłużej zostają tam te mamy, których dzieci muszą być dodatkowo leczone, oraz te, które z racji słabszej kondycji fizycznej potrzebują więcej czasu na powrót do formy.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz